מדינת ישראל

מאת: מיכאל כהן

מוציא לאור: אופיר ביכורים

קטגוריה: הדרכה/עיון

שפה: עברית

גודל: 615.58 KB

עמודים: 155הספר מדינת ישראל - תובנות, חרדות ורעיונות הוא אסופה של מאמרים ומסות במגוון נושאים שהועלו על הכתב במהלך כמה שנים. החלק הראשון מתמקד בציונות לעומת חרדיות ובניגודים האידיאולוגיים הקוטביים בין הפלג הציוני לפלג החרדי של העם היהודי במדינת ישראל. לדעת המחבר, הניגודים בין שני הפלגים הם כה קוטביים ועמוקים, עד כי לא קיים כל סיכוי לאיחוי הקרע. מסיבה זו מועלה בספר הרעיון, ולפיו העם היהודי במדינת ישראל מורכב למעשה משני לאומים: הלאום העברי הדובר עברית ומהווה את הרוב במדינה הוא פלורליסטי וליברלי במהות, וכל אדם בקרבו חופשי לבחור ולעצב את אורחות חייו כרצונו; והלאום החרדי, שמרכיבו האשכנזי דובר יידיש ומונוליתי מבחינה דתית ומבחינה חברתית.אנשיו אינם חופשיים לבור להם את דרכם בחיים, ושואפים לכפות את אורחות חייהם על זולתם. החוקה והחוקים במדינת ישראל יהיו אזרחיים לחלוטין וייקבעו על ידי הלאום העברי. ללאום החרדי יהיה סטאטוס של מיעוט לאומי עם אוטונומיה תרבותית (בדומה למיעוט הערבי), אך הם יהיו חייבים לקיים את חוקי המדינה.

החלק השני של הספר כולל מסה אחת בלבד, ובה עוסק המחבר בשילוב עם השקפת עולם חילונית ואמונה באלוהים. תוך הישענות על החוק השני של התרמודינמיקה מצייר המחבר אלוהים אימננטי וטרנסנדנטלי, הוא שמעיקרו תבונת-על המכוונת את התהליכים בקוסמוס. אלוהים זה אינו עוסק בחיים עלי אדמות ואינו בחזקת משגיח עליון.

בחלק השלישי של הספר מצויים חמישה מאמרים בנושאים מדיניים, וחלקו הרביעי הוא מכתב, שנכתב בשעתו, בשפה האנגלית לשגריר בריטניה
בישראל אך לא זכה לתשובה.


*********


המחבר, ד"ר מיכאל כהן, יליד 1926, עסק במשך חייו הבוגרים בעריכת פטנטים, ובהגנה על קניין רוחני (פטנטים, מדגמים וסימני מחר). זהו ספרו הראשון.

להורדת קורא הספרים Bookebook
Get it on Google Play

ספרים מאותן קטגוריות